Стоматологія АССА

Київ, Анни Ахматової, 5

Позняки

ПН-ПТ  09:00-21:00

СБ         10:00-18:00

     Стоматологічна клініка АССА   /   FAQ   /  Біль у щелепі під час жування

Біль у щелепі під час жування: коли потрібно терміново бігти до гнатолога

Гнатологія розглядає проблеми скронево-нижньощелепного суглоба: біль, скутість, хрускіт.

Що таке гнатологія і кому вона може допомогти

Гнатологія - це розділ стоматології, що вивчає функції, захворювання та аномалії скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС). Гнатолог займається діагностикою та лікуванням проблем, пов'язаних із порушенням прикусу, асиметрією обличчя, болем у ділянці суглобів щелепи.

До гнатолога слід звертатися за таких симптомів:

  • Біль у ділянці СНЩС, що посилюється під час жування
  • Клацаючі звуки, хрускіт або крепітація в суглобі під час руху щелепи
  • Обмежене відкривання рота і утруднене жування
  • Асиметрія обличчя, деформація щелепи
  • Головний біль у скроневій ділянці

Якщо ви помітили у себе подібні симптоми, важливо звернутися до гнатолога. Своєчасне обстеження і лікування допоможе уникнути подальшого розвитку захворювання і зберегти функції СНЩС.

Причини виникнення болю і дискомфорту під час жування

Біль і дискомфорт під час жування можуть виникати з різних причин, пов'язаних із порушенням функціонування скронево-нижньощелепного суглоба. Розглянемо основні з них.

Однією з частих причин є запальні захворювання СНЩС, такі як артрит і артроз. При цьому відбувається ураження хрящової тканини суглоба, що призводить до болю під час рухів щелепи.

Вивих диска - зміщення хрящового диска, що знаходиться між суглобовими поверхнями щелепної кістки і скроневої кістки. Це призводить до порушення нормального функціонування СНЩС і виникнення больових відчуттів.

Крім того, причиною болю може бути порушення прикусу та аномалії розвитку щелепи. Неправильний прикус призводить до перевантаження СНЩС і розвитку запальних процесів. Аномалії розвитку щелепи, такі як прогнатія і прогенія, також є фактором ризику дисфункції СНЩС.

(Дистальний (прогнатія) - верхня щелепа виступає вперед над нижньою. Мезіальний (прогенія) - нижня щелепа сильно виступає над верхньою).

Нарешті, травми щелепно-лицьової ділянки, зокрема удари і переломи, можуть стати причиною гострого болю і порушень функції СНЩС. Це вимагає негайного звернення до лікаря.

Діагностика проблем із СНЩС у гнатолога

Щоб точно визначити причину болю і дискомфорту в ділянці скронево-нижньощелепного суглоба, гнатолог використовує різні методи діагностики:

Огляд і пальпація щелепи - гнатолог ретельно оглядає і промацує щелепно-лицьову ділянку, визначаючи болючі точки і відхилення. Це дає змогу виявити запалення, набряки, деформації суглоба.

Рентген і МРТ - для отримання зображень кісток і м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки можуть використовуватися рентгенографія, комп'ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія. Ці методи допомагають виявити анатомічні аномалії, артрит, артроз та інші патології.

Аналіз прикусу і рухів щелепи - гнатолог вивчає, як змикаються зубні ряди в стані спокою і під час рухів нижньої щелепи. Це необхідно для виявлення порушень прикусу, які можуть провокувати захворювання СНЩС.

Комплексна діагностика допомагає гнатологу точно визначити причину проблем із СНЩС і розробити оптимальний план лікування для кожного пацієнта.

Методи лікування захворювань СНЩС

У разі захворювань скронево-нижньощелепного суглоба гнатолог може призначити різні методи лікування залежно від конкретної ситуації та діагнозу пацієнта.

Для зняття болю і запалення часто застосовують медикаментозну терапію - нестероїдні протизапальні препарати, а також міорелаксанти й анальгетики. Це допомагає усунути гострі симптоми.

Також призначаються фізіотерапевтичні процедури - електрофорез, ультразвук, лазеротерапія та інші. Вони покращують кровообіг і лімфовідтік, знімають набряклість і біль.

Для відновлення рухливості щелепи і зміцнення м'язів рекомендується робити лікувальний масаж і спеціальні вправи за призначенням гнатолога. Це допомагає розтягнути спазмовані м'язи та збільшити амплітуду рухів.

У разі порушень прикусу і деформацій щелеп застосовуються ортопедичні конструкції - капи, шини, пластинки. Вони фіксують щелепи в правильному положенні.

У разі важких патологій суглоба, коли консервативне лікування неефективне, може знадобитися хірургічне втручання - артроскопія, резекція суглобового диска, остеотомія та інші операції.

Профілактика проблем із СНЩС і рекомендації

Щоб запобігти розвитку захворювань скронево-нижньощелепного суглоба або полегшити їх перебіг, важливо дотримуватися таких рекомендацій:

Вправи для щелепи та лицьової мускулатури - регулярне виконання спеціальних вправ допомагає зміцнити м'язи обличчя та щелепи, покращує рухливість суглоба. Рекомендується робити легкі кругові рухи щелепою, відкривати і закривати рот, стискати і розтискати зуби. Вправи краще виконувати по 10-15 хвилин 2-3 рази на день.

Правила раціонального харчування - уникайте дуже твердої, жорсткої їжі, яка створює підвищене навантаження на щелепні суглоби під час жування. Відмовтеся від частого вживання жувальної гумки. Харчуйтеся збалансовано, щоб не перевантажувати щелепи.

Догляд за порожниною рота - стежте за гігієною зубів і порожнини рота, використовуйте зубні нитки та іригатор. Лікуйте карієс, пломбуйте дефекти зубів, використовуйте капи для профілактики стирання зубів і порушень прикусу.

Корекція прикусу й аномалій - за наявності аномалій розвитку щелепно-лицьової ділянки, таких як аномалії прикусу, потрібне ортодонтичне лікування. Воно дасть змогу уникнути порушень оклюзії зубів і розвитку патологій СНЩС.

Звернення до гнатолога - у разі будь-яких відхилень у роботі скронево-нижньощелепних суглобів, появі болю, хрускоту, обмеженні рухливості щелепи потрібно відразу звернутися до гнатолога. Що раніше розпочато лікування, то більше шансів запобігти розвитку серйозних ускладнень і позбутися дискомфорту під час жування.

Коли потрібно терміново звертатися до гнатолога?

Існує низка симптомів, за появи яких необхідно якомога швидше звернутися до лікаря-гнатолога:

Сильний біль під час жування і відкривання рота - це головний сигнал того, що зі скронево-нижньощелепним суглобом щось не в порядку. Гострий біль під час руху нижньою щелепою потребує негайного обстеження у гнатолога.

Клацаючі звуки і хрускіт у щелепному суглобі - такі симптоми можуть вказувати на зміщення суглобового диска або розвиток артриту/артрозу СНЩС. Ці звуки ніколи не повинні ігноруватися.

Обмеження рухливості нижньої щелепи - неможливість повністю відкрити рот або рухати щелепою з боку в бік свідчить про серйозне порушення в суглобі. Що раніше звернутися до гнатолога, то краще.

Деформація обличчя, асиметрія щелеп - це тривожні ознаки, що вказують на розвиток патологічних процесів у кістковій тканині. У таких випадках важлива термінова діагностика і лікування у гнатолога.

За будь-яких підозрілих симптомів з боку СНЩС не варто затягувати з візитом до лікаря. Що раніше буде поставлено діагноз і розпочато лікування, то більше шансів на повне одужання і запобігання ускладнень. Бережіть своє здоров'я і не ігноруйте тривожні дзвіночки з боку щелепно-лицьової ділянки!

Записатися на прийом

Ім'я
номер телефону *

Стоматологія АССА

02068, г. Київ
ул.Анни Ахматової, 5
Україна

ПН-ПТ 09:00-21:00

СБ 10:00-18:00

Записатися на прийом

Ім'я
номер телефону *
Електронна пошта